„Savo tėvo nepažįstu, nes tėvai išsiskyrė, kai buvau vos kūdikis. Mane augino mama ir patėvis. Tačiau turiu biologinio tėvo pavardę ir esu jo pripažintas. Apie jį nieko nežinau. Net neaišku, ar jis gyvena Lietuvoje, ar turi ir daugiau vaikų. Tik iš nuogirdų žinau, kad lyg ir turi dar vieną sūnų. Įdomu, ar man priklausytų palikimo dalis, jei jis mirtų? Ar su manimi būtų kaip nors susisiekta?“ – domisi Arūnas iš Vilniaus.
Atsako advokatų kontoros „Borevičius ir partneriai“ advokatas Justinas Borevičius
LR civilinio kodekso (toliau – CK) 5.1 straipsnio 1 dalyje teigiama, kad paveldėjimas – mirusio fizinio asmens turtinių teisių, pareigų ir kai kurių asmeninių neturtinių teisių perėjimas jo įpėdiniams pagal įstatymą arba (ir) įpėdiniams pagal testamentą. Paminėtina, kad paveldėjimą pagal įstatymą ir paveldėjimą pagal testamentą reglamentuoja skirtingos teisės normos, todėl atsakymas į skaitytojo klausimą dėl jam priklausančios palikimo dalies priklauso pirmiausia nuo paveldėjimo būdo.
CK 5.5 straipsnio 1 dalyje nurodyta, kad paveldint pagal įstatymą įpėdiniais gali būti fiziniai asmenys, kurie buvo gyvi palikėjo mirties momentu, palikėjo vaikai, gimę po jo mirties, taip pat Lietuvos valstybė. Paveldint pagal įstatymą, pirmos eilės įpėdiniais laikomi palikėjo vaikai (tarp jų ir įvaikiai) ir palikėjo vaikai, gimę po jo mirties, kurie palikėjo turtą paveldi lygiomis dalimis (CK 5.11 str. 1 d.). Taigi jei miręs tėvas nebuvo surašęs testamento, visi jo vaikai, nesvarbu, ar gyveno, augo kartu su mirusiu tėvu, neginčijamai turėtų teisę į jo palikimą pirmąja eile.
Paveldėjimas pagal testamentą reglamentuojamas kiek kitaip. Pagal CK 5.19 straipsnio nuostatas kiekvienas fizinis asmuo gali testamentu palikti visą savo turtą arba jo dalį vienam ar keliems asmenims, kurie yra arba nėra įpėdiniai pagal įstatymą, taip pat valstybei, savivaldybėms, juridiniams asmenims. Be to, palikėjas testamentu gali atimti paveldėjimo teisę iš vieno, kelių ar netgi visų įpėdinių. Tačiau tai, kad testamentu asmuo palieka turtą savo nuožiūra, nėra absoliutus asmens valios įgyvendinimas. CK 5.20 straipsnio 1 dalyje numatyta teisė į privalomąją palikimo dalį – palikėjo vaikai (įvaikiai), sutuoktinis, tėvai (įtėviai), kuriems palikėjo mirties dieną reikalingas išlaikymas, nepaisant testamento turinio, paveldi pusę tos dalies, kuri kiekvienam iš jų tektų paveldint pagal įstatymą, jei testamentu neskirta daugiau.
Tačiau įstatymuose nėra įtvirtintos notaro pareigos ieškoti paveldėtojų. CK 5.50 straipsnyje nurodyta, kad tam, jog įpėdinis įgytų palikimą, jis turi jį priimti. Tai turi būti atlikta ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo palikėjo mirties. Iš šių įstatymo nuostatų matyti, kad tiek paveldėjimo pagal įstatymą, tiek paveldėjimo pagal testamentą atveju, sužinoję apie palikėjo mirtį, įstatymo nustatytu terminu įpėdiniai patys privalo kreiptis į notarą. Tada paveldėjimo pagal įstatymą atveju notarui teikiamas pareiškimas dėl palikimo priėmimo, o paveldėjimo pagal oficialųjį ar jam prilygintą testamentą atveju notaras, sužinojęs apie palikėjo mirtį, privalo imtis CK nustatytų testamento paskelbimo veiksmų. Jei yra sudarytas oficialusis testamentas arba asmeninis testamentas, sužinojęs apie palikėjo mirtį, notaras paskiria testamento paskelbimo dieną ir apie ją praneša žinomiems įpėdiniams bei kitiems suinteresuotiems asmenims. Notaras privalo imtis priemonių nustatyti įpėdinių ir kitų suinteresuotų asmenų, nedalyvavusių paskelbiant testamentą, gyvenamąją vietą ir kuo greičiau pranešti jiems apie testamento turinį (CK 5.33 str.). Taigi tik paveldėjimo pagal testamentą atveju, jei mirusysis buvo sudaręs testamentą ir perdavęs jį saugoti notarui, o įstatymu nustatytu terminu įpėdiniai kreipėsi į palikimo atsiradimo vietos notarą, notaras privalėtų ieškoti visų testamente nurodytų įpėdinių.
Anksčiau pateikta informacija yra bendro pobūdžio, pagrįsta aktualiomis CK nuostatomis, todėl kiekvienu atveju turi būti vertinama atsižvelgiant į konkrečias esamos situacijos aplinkybes.
Nurodyta konsultacija buvo publikuota 2015-10-26 tinklalapyje www.valstietis.lt
Comments are closed.