Norėčiau sužinoti, ar galiu legaliai dirbti kitoje šalyje, jei Lietuvoje šiuo metu esu vaiko priežiūros atostogose? Ar vis vien Lietuvoje gausiu man priklausančią pašalpą? Ar nebus kokių papildomų mokesčių? Vaikui yra 3 mėnesiai“, – domisi Kristina iš Kėdainių.
Atsako advokatų kontoros „Borevičius ir partneriai“ advokatas Justinas Borevičius.
Motinystės (tėvystės) pašalpos mokėjimo tvarka reglamentuojama Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 21 straipsnyje. Jame nurodoma, kad jeigu apdraustasis, kuris buvo ar yra išleistas vaiko priežiūros atostogų, pirmaisiais vaiko auginimo metais turi pajamų, nuo kurių skaičiuojamos ligos ir motinystės socialinio draudimo įmokos, ar iš pirmaisiais vaiko auginimo metais vykdytos darbinės veiklos gautų pajamų, kurios pagal šį įstatymą nėra draudžiamosios pajamos, ar gauna šio įstatymo nustatytas ligos (įskaitant darbdavio mokamas 2 pirmąsias ligos dienas) ar profesinės reabilitacijos pašalpas, ligos dėl nelaimingo atsitikimo darbe arba profesinės ligos pašalpas, ir jų dydis mažesnis už motinystės (tėvystės) pašalpą, jam mokamas motinystės (tėvystės) pašalpos ir jo atitinkamą mėnesį turėtų pajamų ir pašalpų skirtumas. Jeigu šių pajamų ir pašalpų dydis yra didesnis už motinystės (tėvystės) pašalpą arba jai lygus, motinystės (tėvystės) pašalpa nemokama. Antraisiais vaiko auginimo metais motinystės (tėvystės) pašalpa mokama neatsižvelgiant į tuo metu gautas pajamas ir pašalpas.
Taigi, apibendrinant galima sakyti, kad, nepaisant to, jog apdraustasis pirmaisiais vaiko auginimo metais gauna papildomų pajamų ar pašalpų, motinystės (tėvystės) pašalpa nėra mokama tik tuo atveju, jeigu pajamų ir pašalpų dydis yra didesnis už nustatytą motinystės (tėvystės) pašalpą arba jai lygus. Kitu atveju mokamas pajamų ir pašalpų skirtumas. Tuo tarpu, kai apdraustasis yra pasirinkęs gauti motinystės (tėvystės) pašalpą, kol vaikui sueis dveji metai, ir antraisiais vaiko auginimo metais gauna pajamų ar pašalpų, motinystės (tėvystės) pašalpa, t. y. 40 proc. pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio, mokama neatsižvelgiant į tuo metu gautas pajamas ir pašalpas. Atkreipiame dėmesį, kad ši motinystės (tėvystės) pašalpos mokėjimo tvarka taikoma tiek dirbant Lietuvoje, tiek ir kitose šalyse.
Anksčiau pateikta informacija yra bendro pobūdžio, pagrįsta aktualiomis Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo nuostatomis, pateikta įvertinus klausime nurodytas aplinkybes, todėl kiekvienu atveju turi būti vertinama atsižvelgiant į konkrečias esamos situacijos aplinkybes.
Nurodyta konsultacija buvo publikuota 2016-02-01 tinkalapyje www.valstietis.lt
Comments are closed.